Ten Mile Lake Association
Y&T 2002

Home
Calendar
News
Officers
Committees
Ten Mile Lake Live!
Newsletter
Membership
Yacht & Tennis
Photo Album
History
Obituaries
FAQ
Links
Feedback

 Message Board

 

bullet

2002 Race Results

bulletFinal Standings
bulletJuly 4th
bulletMemorial Cup
bulletMoxness Cup
bulletSummer Series

 

bullet

Racing Guidelines

Information on this page is excerpted from the Ten Mile Lake Yacht & Tennis Club Newsletter, "The Squall Line", Edited by Tom Siqveland.

Up ]

Thanks, Volunteers!

Thanks to all the Committee Boat Crew volunteers!

If you are interested in volunteering for committee boat duties in 2003, please call Tom Siqveland.

2002 Race Results

Final Standings

(using only the best 3 races for each boat)

Boat Rank 7/6/02 7/28/02 8/3/02 8/17/02 Total
6 Hoffman 1   2000 1779 1909 5688
55 Brandt, T 2   1722 1952 1904 5578
10 Carlson 3   1861 1604 1870 5335
32 Thomas 4 1666   1952 1571 5189
11 Siqveland 5 1779 1635   1679 5093
Red 5 Crabb 6 1679 1671 1440   4790
9 Brandt, D 7   1611 1446 1635 4692
2 Brandt, C 8 1301 1548 1366   4215
3 Olsen 9 1511 1241 1403   4155
99 Cox 10 1403 1380 1270   4053
1 Putney 11 1952 1679     3631
25 Pete Roberts 12     1779 1704 3483
88 Running 13 1490   1332   2822
Blue 5 Crabb 14 1822   801   2623
55 Grant Moos 15     1459   1459
4 Ellerson 16   1378     1378

Fourth of July Race (Sailed July 6)

Boat Skipper Crew Race 1 Race2 Overall
Place Points Place Points Points Place
1 Jeffrey Willis Jeff Willis 2 952 1 1000 1952 1
Blue 5 Bob Crabb Christopher Sweeny 4 870 2 952 1822 2
11 Tom Siqveland #1)Kevin Siqveland / John Siqveland
#2) Bob Siqveland
3 909 4 870 1779 3
Red 5 Brian Crabb Anna Crabb 7 770 3 909 1679 4
6 Breanne Hoffman Byron Hoffman 5 834 5 834 1668 5
32 Chad Thomas Jeff Bates 1 1000 11 666 1666 6
3 Homer Olsen Sara Olsen / Lise Olsen - DuFour 8 741 7 770 1511 7
88 Kerry Running Dan Buesing 6 801 10 689 1490 8
10 Mimi Carlson Eric Carlson 9 714 8 741 1455 9
99 Tom Cox Geoff Cox / Eric DuFour 10 689 9 714 1403 10
2 Chris Brandt Lolly Hallberg DNF 500 6 801 1301 11

Committee Boat: Ivar Siqveland / John Hallberg / Tom Moore

Weather: Clear / 85 degrees / W 6-8 MPH

Course #1 - JM Brandt / Kenfield Bay / Hillaway / JM Brandt

Course #2 - JM Brandt / Kenfield Bay / JM Brandt / Kenfield Bay

Memorial Cup Race (Sailed July 28)

Boat Skipper Crew Race 1 Race2 Overall
Place Points Place Points Points Place
6 Ky Hoffman Byron, Marie & Gibbon 1 1000 1 1000 2000 1
10 Mimi Carlson Robb Higgen 3 909 2 952 1861 2
55 Tom Brandt Jr Tom Brandt Sr 2 952 7 770 1722 3
1 Grant Moos Meghan & Hannah 7 770 3 909 1679 4
Red 5 Brian Crabb Anna Crabb 6 801 4 870 1671 5
11 Tom Siqveland Kevin Siqveland 5 834 6 801 1635 6
9 Dave Brandt Alex Campbell 4 870 8 741 1611 7
2 Lollie Hallberg John Hallberg 9 714 5 834 1548 8
99 Geoff Cox Tom Cox 11 666 9 714 1380 9
4 Jim Ellerson Chris Ellerson 10 689 10 689 1378 10
3 Homer Olsen Eric DuFour 8 741 DNF 500 1241 11

Committee Boat: Ivar Siqveland / Peg Siqveland

Weather: Overcast / Rain / NW 3-7MPH

Course: #1 - Running's / Gainey's / Hillaway / Running's

Course: #2 - Same course

Moxness Cup Race (Sailed August 4)

Boat Skipper Crew Race 1 Race2 Overall
Place Points Place Points Points Place
55 Tom Brandt Jr Tom Brandt / Ben Brandt 1 1000 2 952 1952 1
32 Chad Thomas Jeff Bates 2 952 1 1000 1952 1
6 Ky Hoffman Byron Hoffman / Luke 3 909 4 870 1779 2
25 Pete Roberts Rick Becher 4 870 3 909 1779 2
10 Mimi Carlson Sara Brandt / Charlie Brandt 5 834 7 770 1604 3
55 Grant Moos Meghan Moos /  7 770 10 689 1459 4
11 Tom Siqveland Bob Siqveland / Jim Reents 9 714 8 741 1455 5
9 Dave Brandt Jim Bliska 12 645 6 801 1446 6
Red 5 Brian Crabb Friend 14 606 5 834 1440 7
3 Homer Olsen Lise Olsen-DuFour 10 689 9 714 1403 8
2 Chris Brandt Lollie Hallberg 8 741 13 625 1366 9
88 Kerry Running Tate Running / Judy Gits 11 666 11 666 1332 10
99 Tom Cox Eric Olsen-Dufour 13 625 12 645 1270 11
Blue 5 Bob Crabb Corey Courtney 5 834 0 0 834 12

Committee Boat: Ivar Siqveland / John Hallberg / Tom Moore

Weather: Overcast / Rain / NW 7-13MPH

Course #1 - Siqveland's / Whitefish / Running's / Siqveland's

Course #2 - Siqveland's / Running's / Whitefish / Siqveland's

Summer Series Race (Sailed August 18)

    Race 1 Race 2 Overall
Boat Skipper Crew Place Points Place Points Points Place
6 Ky Hoffman Byron Hoffman 1 1000 3 909 1909 1
55 Tom Brandt  Tom Brandt Jr 2 952 2 952 1904 2
10 Mimi Carlson Bob Crabb, Marih Crabb 4 870 1 1000 1870 3
25 Grant Moos Pete Roberts 5 834 4 870 1704 4
11 Tom Siqveland Kevin Siqveland (1st) / Bob Siqveland (2nd) 3 909 7 770 1679 5
9 Dave Brandt Jan Pelton 6 801 5 834 1635 6
32 Chad Thomas Jeff Bates 7 770 6 801 1571 7

Committee Boat: Ivar Siqveland / Bob Siqveland / Nils Lundblad / Eric / Kevin Siqveland

Weather: W 3-7 Clear

Course #1: - Loufek / JMBrandt / Garbisch / Loufek

Course #2: - Loufek / JMBrandt / Loufek / JMBrandt

 

Copyright 2001-2016 Ten Mile Lake Association. All rights reserved.
Revised: June 30, 2016.

This site was created and is maintained by G. Cox.
Please send any feedback or content to association@tenmilelake.org.

Ten Mile Lake Association, Inc. P.O. Box 412, Hackensack, MN 56452